Ιωάννης Δαλέζιος

Αναπληρωτής Καθηγητής Φυσιολογίας

Ιατρική Σχολή

Πτυχίο Βιολογικών Επιστημών (1985), Πανεπιστήμιο Πατρών.

Διδακτορικό στη Βιολογία (1993), Πανεπιστήμιο Πατρών.

Ερευνητής Υπότροφος του Wellcome Trust στη Μονάδα Ανατομικής Νευροφαρμακολογίας, Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, Η.Β. (2000-2001).

Αδειοδοτημένος χρήστης (2000) μικρών πειραματοζώων για ερευνητικούς σκοπούς, από το Υπουργείο Εσωτερικών, Η.Β.

Μέλος της Επιτροπής Ηθικής και Δεοντολογίας της Έρευνας (ΕΗΔΕ) του Πανεπιστημίου Κρήτης από το 2018.

Αναπληρωτής Πρόεδρος της Επιτροπής Αξιολόγησης Πρωτοκόλλων που αφορούν Ζωικά Πρότυπα για την Ιατρική Σχολή (από το 2014) και το Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Ηρακλείου (από το 2020).

Αναπληρωματικό μέλος της Επιτροπής Παρακολούθησης και Γνωμοδότησης για την Ευζωία των Ζώων στην Ιατρική Σχολή (από το 2018).

Διδάσκων και μέλος της Ειδικής Διατμηματικής Επιτροπής του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Βιοηθική.

Ερευνητικά ενδιαφέροντα: Νευροεπιστήμες, Νευροηθική.

ORCID: 0000-0002-9154-4876