Μαρία Δαμανάκη

Νομικός / ΜΔΕ βιοηθικής

Η Μαρία Δαμανάκη είναι δικηγόρος παρ' Αρείω Πάγω (μέλος του Δ.Σ. Ηρακλείου). Κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στη Βιοηθική και διδακτορική φοιτήτρια στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης. Είναι τακτικό μέλος της Επιτροπής Πολιτογράφησης Κρήτης του Υπουργείου Εσωτερικών, ως εκπρόσωπος της Εθνικής Επιτροπής για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, και μέλος της Επιτροπής Ηθικής και Δεοντολογίας της Έρευνας του Ελληνικού Κέντρου Θαλασσίων Ερευνών. Από τον Ιανουάριο 2020 υπηρετεί ως Πρόεδρος Δ.Σ. του Κέντρου Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφέρειας Κρήτης.