Μαριλένα Φλυτζανή

Νομικός/Διαπιστευμένη Διαμεσολαβήτρια του Υπουργείου Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

Εκπαίδευση

• 2004 Πτυχίο Νομικής, Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • 2008 Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (Master’s degree) στη «Βιοηθική», Τμήματα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών, Ιατρικής, Βιολογίας και Κοινωνιολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης & του Τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ.Διπλωματική εργασία: «Ιατρικό απόρρητο, προσωπικά δεδομένα, ελευθερία της έρευνας»
  • 2017 Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (L.L.M) στο «Διεθνικό και Ευρωπαϊκό Οικονομικό Δίκαιο, Διαμεσολάβηση, Διαιτησία και Δίκαιο Ενέργειας», Σχολή Νομικών Επιστημών, Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδας
           Διπλωματική εργασία: «Ζητήματα πνευματικής ιδιοκτησίας σχετικά με σύνδεση (linking), πλαίσιο (framing) και φυλλομέτρηση (browsing) ιστοσελίδων στο διαδίκτυο»

Μεταπτυχιακές εξειδικεύσεις & επιμορφώσεις
      • «GDPR:Σεμινάρια Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων/Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων», Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδας.
      • «Εξωδικαστικός Μηχανισμός Ρύθμισης Οφειλών (Ν. 4469/2017) – Εξειδίκευση στην Τραπεζική Διαμεσολάβηση», Αθηναϊκό Κέντρο Κατάρτισης Προμηθέας
      • «Διεθνή Χρηματοοικονομικά», «Δίκαιο και Οικονομία», «Οικονομική Ανάλυση των Εξελίξεων», ΕΚΠΑ

Επαγγελματική εμπειρία & δραστηριότητα
     • Αναπληρωματικό μέλος της Επιτροπής Ηθικής & Δεοντολογίας της Έρευνας του Πανεπιστημίου Κρήτης
     • Δικηγόρος Παρ’ Αρείω Πάγω, Δικηγορικός Σύλλογος Ηρακλείου Κρήτης
     • Διαπιστευμένη Διαμεσολαβήτρια Υπουργείου Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων
     • Νομική Σύμβουλος της Επιτροπής Ηθικής και Δεοντολογίας του ΠΑΓΝΗ
     • Εξωτερική Συνεργάτης - Δικηγόρος της «ΤΡΑΠΕΖΑΣ EUROBANK ERGASIAS AE»
     • Εξωτερική Συνεργάτης - Δικηγόρος του Ν.Π.Ι.Δ. «ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ»

Ξένες γλώσσες
     • Αγγλικά: Άριστη γνώση
     • Γαλλικά: Πολύ καλή γνώση

Συγγραφικό έργο
     1. «Η αρχή της εμπιστευτικότητας στη διαμεσολάβηση», Ενημερωτική Έκδοση του Επιμελητηρίου Ηρακλείου «Βήματα στην Ανάπτυξη», Τεύχος 75ο, Νοέμβριος 2017, σελ. 35.
     2. «Σημειώσεις Αστικού Δικαίου», κατά τη διδασκαλία του μαθήματος «Εισαγωγή στο Δίκαιο – Βασικοί θεσμοί ιδιωτικού δικαίου», 1ο ΙΕΚ Ηρακλείου.
     3. «Σημειώσεις φορολογικού δικαίου – φορολογικής δικονομίας» στα πλαίσια διδασκαλίας του μαθήματος «Στοιχεία φορολογικού δικαίου – φορολογικής δικονομίας», 1ο ΙΕΚ Ηρακλείου.
     4. «Σημειώσεις ατομικού και συλλογικού εργατικού δικαίου» στα πλαίσια διδασκαλίας του μαθήματος «Εργατικό Δίκαιο», 1ο ΙΕΚ Ηρακλείου.